close
تبلیغات در اینترنت
سندروم گلین باره
loading...

وبلاگ دانشجویان پرستاری زابل 91

تعریف : سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله  سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها ، بی حسی ، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود. در سندرم گیلن باره حملات اتوایمیون متوجه میلین اعصاب محیطی می گردد. نتیجه دمیلینه شدن حاد، سریع و قطعه ای اعصاب محیطی و برخی اعصاب جمجمه ای می باشد که تولیدضعف بالارونده همراه با دیس کینزی (ناتوانی در انجام حرکات ارادی)، هایپورفلکسی و پارستزی(بی حسی )می نماید . در 60% موارد، یک رویداد مستعد کننده که…

متن سوگندنامه پرستاري

خداوندا به درگاه پاک و مقدست شکر می گویم که الطاف بی پایانت را شامل حالم نمودی و مرا وارد حرفه ارزشمند پرستاری گردانیدی تا در سایه مهر تو خدمت به انسان ها را بر عهده گیرم در پیشگاهت و در حضور این جمع به کتابت ، قرآن کریم ، سوگند می خورم همواره در پی آن باشم که در خدمت به همنوعان خود، به احکام مقدس اسلام و حدود الهی پایبند بوده و با کمال بی طرفی و بدون تعصب رفتار کنم با توکل به درگاهت ،همواره در پی آن باشم تا صبور ، راستگو و درستکار بوده، به مقررات حرفه ای ام، وفادار بمانم با الگوگرفتن از حضرت زینب کبری ( س) از حقوق حرفه ای خود دفاع نمایم نیروی جسمانی ، عقلانی ، هنر و عواطف انسانی، توان مدیریتی و پژوهشی ام را در خدمت سلامت جامعه بکار گیرم . به خداوند تبارک و تعالی سوگند یاد می کنم و شرف و وجدان خویش را گواه می گیرم در پیشه تخصصی خود، همواره بیاموزم و در آموزش و به کارگیری آنچه فراگرفته ام دریغ نورزم.به عنوان یک فرد آگاه حرفه ای، با سایر اعضای تیم درمانی بهداشتی ، در اعتلای کیفیت خدمات کوشا باشم .پروردگارا سوگند یاد می کنم در مقابل دشواری ها و ناملایمات حرفه ای توانمند ، پاسخگو و مدافع باشم .پروردگارا سوگند یاد می کنم پیوسته بکوشم تا آنچه می کنم در راه پیشرفت کشور اسلامی عزیزم – ایران – و در رفع مشکلات جامعه بشری باشد

آمین يا رب العالمین

سخن مدیر

به نام او که به انسان توانایی تفکر و شیوایی بیان اعطا کرد و او را به عنوان اشرف مخلوقات خویش برگزید.

زیبایی های حاکم بر بدن انسان شگفتی آور است و انسانی که به مطالعه و درک آنها می پردازد هرگز چراغ هدایت خویش را خاموش نمی یابد و سرانجام ره به منزلگاه مقصود می سپارد.

طراحی این وبسایت قدمی کوچک در راه نگاه و شناخت علوم پزشکی و سلامتی است. امیدوارم این مجموعه برای تمامی دانش پژوهان، دانشجویان، پرسنل علوم پزشکی و عموم مردم مفید فایده باشد. اگرچه نیک میدانم این بضاعت اندک بری از کم و کاستی نیست و بر این باورم که نظرات اصلاحی و ارشادی و راهنمایی های شما عزیزان ، بر غنای علمی آن خواهد افزود

بازدیدکنندگان محترم میتوانند مطالب مورد نظرشان را در قسمت جستجو یا موضوعات پیدا کند...

باتشکر سجاد علی صوفی  دانشجوی رشته ی مقدس پرســـــــــــــــــــــــــــــــتاری

آخرین ارسال های انجمن

تعریف :

سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله  سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها ، بی حسی ، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.

در سندرم گیلن باره حملات اتوایمیون متوجه میلین اعصاب محیطی می گردد. نتیجه دمیلینه شدن حاد، سریع و قطعه ای اعصاب محیطی و برخی اعصاب جمجمه ای می باشد که تولیدضعف بالارونده همراه با دیس کینزی (ناتوانی در انجام حرکات ارادی)، هایپورفلکسی و پارستزی(بی حسی )می نماید . در 60% موارد، یک رویداد مستعد کننده که اغلب عفونتهای گوارشی یا تنفسی می باشد  سبب بروز سندرم می گردد، اما واکسیناسیون، حاملگی، و عمل جراحی نیز به عنوان رویدادهای قبل از وقوع سندرم  معرفی شده اند . در موارد اندکی، قبل از بروز سندرم گیلن باره، عفونت با کامپیلوباکتر ژژونی(یک پاتوژن باکتریایی نسبتاً متداول دستگاه گوارش) گزارش گردیده است.

پاتوفیزیولوژی  

میلین، ماده پیچیده ای است که اعصاب را می پوشاند و برای آنها حکم عایق را ایفا می نماید، همچنین هدایت ایمپالس ها را از جسم سلول به دندریتها سرعت می بخشد. سلولهای تولید کننده میلین در سیستم عصبی محیطی، سلولهای شوان نام دارند. در سندرم گلین ـ باره، سلولهای شوان مجدداً احیا شده و در مرحله بهبودی از مرحله بیماری میلین سازی را دوباره از سر می گیرند.

سندرم گلین باره ناشی از حمله ایمنی نوع سلولی بدن به پروتئین های میلین اعصاب محیطی است. بهترین نظریه قابل قبول در رابطه با این سندرم به این شرح است که: ارگانسیم های عفونت زا حاوی آمینواسیدی هستند که مشابه با پروتئین های میلین اعصاب محیطی می باشد. سیستم ایمنی نمی تواند میان این دو پروتئین تفاوت قائل شود و آنها را از یکدیگر متمایز گرداند، لذا به میلین اعصاب محیطی حمله کرده و آن را تخریب می نماید. در حملات اتوایمیون سیل عظیمی از ماکروفاژها و عوامل ایمنی دیگر به میلین حمله کرده و سبب نابودی آن می گردند، در نتیجه اکسون دیگر قادر به حمایت روند ایمپالس ها در عصب نخواهد بود. در بعضی موارد ممکن است علایم گیلن باره بعد از اعمال جراحی اتفاق بیفتد گاهی هم هیچ گونه عامل شناخته شده ای وجود ندارد اما در همه موارد ذکر شده به طور حتم اختلال درعملکرد سیستم ایمنی وجود دارد .

تظاهرات بالینی  

نشانه های گلین باره معمولاً با بی حسی و ضعف در پاها شروع می شود (ممکن است شما احساس گزگز شدن داشته باشید)  نشانه ها اغلب در عرض مدت کمی حدود چند روز یا چند هفته به قسمت های بالایی بدن کشیده می شود ؛ بازوها و اندام فوقانی ضعیف و بی حس می شوند . گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که شما اصلاً قادر به راه رفتن نیستید و همچنین ممکن است به فلجی کامل منجر شود .

گيلين باره كلاسيك با ضعف عضلاني و كاهش رفلكسهاي اندامهاي انتهايي تحتاني آغاز مي گردد. هايپور فلكسي  و ضعف ممكن است پيشرفت كرده و موجب كوادري پلژي شود. دميلينه شدن اعصابي كه به ديافراگم و عضلات بين دنده اي عصب دهي مي كنند، منجر به نارسايي تنفسي – عضلاني مي گردد. 25 درصد بيماران ظرف 18 روز پس از آغاز نشانه ها به تهويه مكانيكي نياز پيدا مي كنند. نشانه هاي حسي شامل پارستزي دستها و پاها و درد به دليل دمينه شدن عصب بينايي منجر به نابينايي مي شود.

ضعف عضلات بولبار به دليل دميلينه شدن اعصاب واگ و زباني- حلقي فرد را در رابطه با عمل بلع و پاكسازي ترشحات ناتوان مي سازد . دميلينه شدن عصب واگ سبب اختلال در عملكردهاي خودكار شده و با عدم ثبات عملكرد سيستم قلبي- عروقي متغير بوده و مي توانند شامل تاكي كاردي- براديكاري، فشار خون بالا و افت فشار خون وضعيتي باشند. نشانه هايي نيز به دليل اختلال در عملكردهاي خودكار پديد مي آيدكه سريع برطرف مي گردند.

نکته: سندرم گيلن باره عملكردهاي شناختي يا سطح هوشياري را تحت تاثير قرار نمي دهند.

اگر چه تظاهرات باليني سندرم گيلين باره كلاسيك، شامل آرفلكسي و ضعف بالا رونده مي باشد، اما تظاهرات ديگري نيز ممكن است به وقوع بپوندد.  اين تظاهرات عبارتند از: نقايص حسي به همراه نشانه هاي حسي پيشرونده، تخريب غيرطبيعي اكسون، وضعيت ميلر- ميشر كه شامل فلج عضلات حركتي چشم آتاكسي و آرفلكسي مي باشد.

بررسي و يافته هاي تشخيصي

بيمار با ضعف متقارن اندام ها، كاهش رفلكسها، پيشرفت رو به بالاي ضعف حركتي معرفي گرديده و پذيرش مي شود. سابقه ابتلا به بيماري ويروسي چند هفته قبل از بروز نشانه هاي مذكور مي توانند تشخيص سندرم گيلن باره را مطرح سازد براي تعيين قريب الوقوع بودن نارسايي تنفسي عصبي- عضلاني، بررسي تغييرات ظرفيت حياتي و نيروي دم منفي لازم مي باشد. تستهاي آزمايشگاهي مربوط به سرم براي تشخيص مفيد واقع نمي شوند اما در ارزيابي CSF افزايش ميزان پروتئين بدون بالا رفتن سلولهاي ديگر مشاهده مي شود. بررسي هاي به عمل آمده توسط پتانسيل فراخوان نشان دهنده كاهش پيش رونده سرعت هدايت ايمپالس ها توسط عصب است.

رسيدگي پزشكي

درمانهاي تنفسي يا تهويه مكانيكي، براي حمايت از عملكردهاي ريوي و روند اكسيژن رساني به ميزان كافي ضروري مي باشند. ممکن است براي مدتي طولاني به تهويه مكانيكي نياز باشد. تنها زماني كه عضلات تنفسي بتوانند مجددا به تنفس خود به هودي خود كمك نمايند و اكسيژن رساني به بافتها در حد كافي حفظ شود، آنگاه مي توان عدم استفاده از تهويه مكانيكي را براي بيمار را مجاز دانست.

اقدامات و تدابیر دیگر با هدف پیشگیری از عوارض ناشی از عدم تحرک صورت می گیرند و شامل استفاده از دارو های ضد انعقاد، جورابهای الاستیکی بلند و پوتین های فشار دهنده مخصوص می باشند که جهت جلوگیری از آمبولی ریوی و ترو مبوز به کار برده می شوند. پلاسمافرز  و IVIG ، مستقیماً به منظور تأثیر بر سطح آنتی بادی میلین اعصاب محیطی، مورد استفاده قرار می گیرند هر دو درمان مذکور، سطح آنتی بادی های خون را کاهش داده و طول مدت زمان عدم تحرک و وابستگی بیمار را به تهویه مکانیکی کم می کنند مطالعات نشان می دهند که IVIG و پلاسمافرز در درمان گیلن باره هر دو اثری مشابه هم دارند.

خطرات قلبی – عروقی ایجاد شده در اثر اختلال در عملکردهای خودکار نیازمند مراقبت مداوم بیمار از طریق گرفتن مستمر ECG است. تاکیکاردی و فشار خون بالا را با استفاده از داروهای دارای عملکردهای کوتاه مدت نظیر عوامل مسدود کننده آلفا آدرنرژیک درمان می کنند. افت فشار خون با افزایش میزان مایعات IV کنترل می گردد. استفاده از دارو های دارای عملکرد های کوتاه مدت بسیار حائز اهمیت است چرا که اختلال عملکرد های خودکار بسیار ناپایدار و پرنوسان می باشد.   

درمان :

گلین باره درمان قطعی ندارد اما راههایی وجود دارد که علائم را بهبود می بخشد :

الف )    IvIg :(ایمنوگلوبولین درمانی ) این دارو از جنس پروتئین است و سیستم ایمنی را دربرابر حملات آنتی بادی های مهاجم محافظت می کند .

ب)    پلاسما فرزیس : دستگاهی به بدن شما وصل می شود که خون به درون آن کشیده می شود و آنتی بادی ها ی حمله کننده به اعصاب بدینوسیله از خون جدا می شوند . این آنتی بادی ها، پروتئین هایی هستند که در خون وجود دارند و باعث حمله به سیستم ایمنی بدن می شوند.

برای این که تحت نظر باشید و امکان درمان علایم بیماری وجود داشته باشد ، احتمالاً در بیمارستان بستری می شوید .

در موارد پیشرفته بیماری ممکن است شما قادر به خوردن از راه دهان نباشید ، که برای شما لوله ی بینی - معدی می گذارند و از طریق لوله به شما غذا داده می شود . رژیم غذایی شما باید پرکالری و پر پروتئین باشد تا قدرت عضلاتی شما حفظ و بازسازی شود . ممکن است غذا با حجم کم و در دفعات زیاد برای شما تجویز شود .

در زمان بستری بودن در بیمارستان اگرضعف عضلات تنفسی موجب تهویه نامناسب و اختلال تنفس در شما شود ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنید.

تا زمانی که در بیمارستان بستری هستید پزشک و پرستار به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از بی حرکتی اقداماتی را برای شما انجام می دهند . ممکن است برای کمک به حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلاتتان فیزیوتراپی شوید .

علاوه برموارد فوق از داروهای زیر برحسب نیاز و به منظور تسکین علایم استفاده می شود :

1- کورتون که التهاب و تورم اعصاب را کاهش می دهد.

2- سرکوب کننده ایمنی مانند آزارام یا سایتوکسان که در مرحله حاد بیماری تجویز می شود .

3- مسکن ها  و ضد درد ها مانند آسپیرین

4- سایر داروها مانند کاربامازپین

 

 پیش اگهی :

این بیماری سه مرحله حاد ، نقاهت و بهبودی دارد . معمولاً افراد مبتلا به گیلن باره بهبود می یابند اما ممکن است زمان زیادی طول بکشد .در اکثر افراد ضعف در طی 3-2 هفته بدتر شده و سپس شروع به بهتر شدن می کند و بعد از مدتی به طور کامل از بین می رود اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا 2 سال طول بکشد . بعضی از افراد تا ماهها ضعف دارند و در موارد کمی این ضعف تا سال ها باقی می ماند ، بعضی دیگر هم هرگز قدرت عضلاتشان بر نمی گردد . گاهی اوقات این سندرم بعد از اولین حمله دوباره عود می کند.

 نحوه مراقبت از خود :

 • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید .
 • با دقت توصیه های پزشک و پرستارتان را دنبال کنید .
 • داروی خود را درست و سر وقت مصرف کنید .
 • اگر فیزیوتراپی می شوید به دقت ورزش های فیزیوتراپی را انجام دهید تا عضلاتتان دوباره انعطاف پذیر و قدرتمند شود .
 • مشاوره با یک روانشناس به سازگار شدن شما با شرایط بیماری و کیفیت زندگی مطلوب کمک می کند .

   

  منابع:

  سایت بیمارستان نمازی شیراز

  www.nttahery.blogfa.com

 • سجاد علی صوفی بازدید : 1021 دوشنبه 15 ارديبهشت 1393 زمان : 9:27 نظرات ()
  مطالب مرتبط
  ارسال نظر برای این مطلب

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  درباره ما
  Profile Pic
  وبلاگ دانشجویان پرستاری زابل 95-پرستاری95-پرستاران زابل-دانشکده پرستاری زابل-اموزش پرستاری,Nursing Education,دانستنیهای پزشکی,گزارش کار جدیدترین و کاربردی ترین مباحث در زمینه پزشکی و پرستاری دستاورد های آن در وبلاگ ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظرتون درباه سایت چیه؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 118
 • کل نظرات : 30
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 17
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 36
 • بازدید امروز : 103
 • باردید دیروز : 59
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 241
 • بازدید ماه : 1,784
 • بازدید سال : 1,784
 • بازدید کلی : 389,269
 • کدهای اختصاصی
  بخش های مهم سایت
  سیستم مدیریت سما
  SEO Reports for nurs.rzb.ir
  چت روم
  لینک باکس