close
تبلیغات در اینترنت
روش های پیشگیری از سرما خوردگی
loading...

وبلاگ دانشجویان پرستاری زابل 91

روش هایی ساده برای پیشگیری از سرما خوردگی چندي پيش شخصي به دکتر مراجعه كرد و با ناراحتي گفت، واقعا از دست مريضي و سرماخوردگي خسته و بيزار شده ام. حتي در تابستان كه همه سالم و سرحال هستند من با عطسه و گرفتگي بيني و اشك ريزي روزگارم را ميگذرانم! بيماري و عدم سلامت حتي براي يك ساعت هم زياد است و نبايد ساعاتي را كه ميتوانيم در شادي و سلامتي به سر ببريم با درد سپري كنيم. دکتر از ايشان پرسيد كه آيا كس ديگري در خانواده شما از اين مسئله رنج ميبرد؟ جوابشان منفي بود. از 5 نفر كه در يك خانواده…

متن سوگندنامه پرستاري

خداوندا به درگاه پاک و مقدست شکر می گویم که الطاف بی پایانت را شامل حالم نمودی و مرا وارد حرفه ارزشمند پرستاری گردانیدی تا در سایه مهر تو خدمت به انسان ها را بر عهده گیرم در پیشگاهت و در حضور این جمع به کتابت ، قرآن کریم ، سوگند می خورم همواره در پی آن باشم که در خدمت به همنوعان خود، به احکام مقدس اسلام و حدود الهی پایبند بوده و با کمال بی طرفی و بدون تعصب رفتار کنم با توکل به درگاهت ،همواره در پی آن باشم تا صبور ، راستگو و درستکار بوده، به مقررات حرفه ای ام، وفادار بمانم با الگوگرفتن از حضرت زینب کبری ( س) از حقوق حرفه ای خود دفاع نمایم نیروی جسمانی ، عقلانی ، هنر و عواطف انسانی، توان مدیریتی و پژوهشی ام را در خدمت سلامت جامعه بکار گیرم . به خداوند تبارک و تعالی سوگند یاد می کنم و شرف و وجدان خویش را گواه می گیرم در پیشه تخصصی خود، همواره بیاموزم و در آموزش و به کارگیری آنچه فراگرفته ام دریغ نورزم.به عنوان یک فرد آگاه حرفه ای، با سایر اعضای تیم درمانی بهداشتی ، در اعتلای کیفیت خدمات کوشا باشم .پروردگارا سوگند یاد می کنم در مقابل دشواری ها و ناملایمات حرفه ای توانمند ، پاسخگو و مدافع باشم .پروردگارا سوگند یاد می کنم پیوسته بکوشم تا آنچه می کنم در راه پیشرفت کشور اسلامی عزیزم – ایران – و در رفع مشکلات جامعه بشری باشد

آمین يا رب العالمین

سخن مدیر

به نام او که به انسان توانایی تفکر و شیوایی بیان اعطا کرد و او را به عنوان اشرف مخلوقات خویش برگزید.

زیبایی های حاکم بر بدن انسان شگفتی آور است و انسانی که به مطالعه و درک آنها می پردازد هرگز چراغ هدایت خویش را خاموش نمی یابد و سرانجام ره به منزلگاه مقصود می سپارد.

طراحی این وبسایت قدمی کوچک در راه نگاه و شناخت علوم پزشکی و سلامتی است. امیدوارم این مجموعه برای تمامی دانش پژوهان، دانشجویان، پرسنل علوم پزشکی و عموم مردم مفید فایده باشد. اگرچه نیک میدانم این بضاعت اندک بری از کم و کاستی نیست و بر این باورم که نظرات اصلاحی و ارشادی و راهنمایی های شما عزیزان ، بر غنای علمی آن خواهد افزود

بازدیدکنندگان محترم میتوانند مطالب مورد نظرشان را در قسمت جستجو یا موضوعات پیدا کند...

باتشکر سجاد علی صوفی  دانشجوی رشته ی مقدس پرســـــــــــــــــــــــــــــــتاری

آخرین ارسال های انجمن

روش هایی ساده برای پیشگیری از سرما خوردگی

چندي پيش شخصي به دکتر مراجعه كرد و با ناراحتي گفت، واقعا از دست مريضي و سرماخوردگي خسته و بيزار شده ام. حتي در تابستان كه همه سالم و سرحال هستند من با عطسه و گرفتگي بيني و اشك ريزي روزگارم را ميگذرانم! 
بيماري و عدم سلامت حتي براي يك ساعت هم زياد است و نبايد ساعاتي را كه ميتوانيم در شادي و سلامتي به سر ببريم با درد سپري كنيم. 
دکتر از ايشان پرسيد كه آيا كس ديگري در خانواده شما از اين مسئله رنج ميبرد؟ جوابشان منفي بود. از 5 نفر كه در يك خانواده زندگي ميكنند فقط ايشان دچار ضعف سيستم دفاعي بود!

برای خواندن بقیه یمتن به ادامه ی مطلب بروید

تحقيقات جديد در مركز پزشكي دانشگاه نيوانگلند نشان د‌اده است كه تنها يك ويروس، باكتري يا ميكروب نميتواند موجب يك بيماري شود. و عوامل بسياري در ايجاد و به طول انجاميدن يك بيماري نقش بازي ميكنند. براي مثال در فصل سرماخوردگي و فلو، طبق آمار بين 8 تا 10 درصد مردم دچار فلو ميشوند. در يك منزل از 6 نفر يك نفر فلو ميگيرد و با وجود نزديك بودن به ديگر اعضاي فاميل ديگران فلو نميگيرند. در صورتي كه ميدانيم ويروس فلو از طريق هوا و نفس انتقال مييابد. ولي فقط تعداد محدودي اين بيماري را ميگيرند. 
در واقع اين ويروس وارد‌ بدن همه ميشود و تنها كساني كه سيستم ايمني شان (Immune System) پايين است قادر به دفع سريع ويروس يا باكتري نميباشند. 
به عواملي كه در تضعيف سيستم دفاعي موثر ميباشند توجه خاص داشته باشيد: 
1ـ استرس 
2ـ‌ روش زندگي نامتعادل، استراحت كم و ورزش كم، كار زياد 
3ـ‌ تغذيه بد، استفاده از غذاهاي سرخ شده، شكر زياد و غذاهاي 
Fast Food
4ـ بي توجهي به سلامت بدن، سلامت ذهن و سلامت روح، به قولی: به سلامتت كم محلي كني تو را ترك ميكنه! 
تحقيقات متعددي در زمينه عملكرد‌ گياهان دارويي بويژه اكنيژيا براي تقويت سيستم ايمني انجام شده است. محققان آلماني و سوئيسي قدرت معجزه آساي اين گياه را روي سيستم دفاعي، تصفيه خون و تقويت سلولهاي سفيد و نيز برطرف كردن درد و تورم اثبات كرده اند. 
در كانادا و آمريكا، تحقيقات جداگانه در دانشگاهها، استفاده از عصاره اكنيژيا را براي جلوگيري از سرطان و مداواي سرطان پيشنهاد كرده اند. 

اين گياه كه در واقع متعلق به آمريكاي شمالي است، گياهي چندساله است و با يك بار كاشتن در سالهاي بعدي به صورت خودرو درميآيد. در شروع فصل سرما مصرف اكنيژيا به صورت قطره در آب و يا قرص و يا كپسول ميتواند كمك قوي به سيستم دفاعي شما باشد. براي پيشگيري ميتوانيد 2 بار در هفته از اين داروي طبيعي استفاده كنيد و در صورت احساس سرماخوردگي روزي 3 بار قبل از هر غذا. جالب توجه است كه گياهان دارويي نه تنها ضررهاي جانبي ندارند بلكه فوايد جانبي بسياري نيز دارند. غالب اين گياهان خاصيت آنتي اكسيدانت دارند و اكسيژن را به سطح سلول ميرسانند.


نظريه واكسن فلو 25 سال قبل توسط يك پزشك آلماني پيشنهاد شده بود. اين تئوري به دلايلي موفق نبود و مهمترين دليل اين است كه ويروس فلو و سرماخوردگي از اين ماه تا ماه آينده فرق ميكند. ويروس سال گذشته كه توسط واكسن به شما تزريق ميشود هيچ ربطي به ويروس امسال ندارد. عاقلانه اين است كه سيستم دفاعي بدن خود را تقويت كرده و نگران ورود هيچ ويروس، باكتري و ميكروب به بدنتان نباشيد. سيستم دفاعي بدن ما بسيار باهوش و خارق العاده است. بدن يك فرد سالم ميتواند در آن واحد با 100 نوع ويروس و باكتري مبارزه كند و خود را در حال سلامت و شادابي نگاه دارد.
*مصرف 500 ميليگرم ويتامين 
C 2 بار در روز
*مصرف 6 تا 8 ليوان آب سالم در روز
*مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه در روز
*استفاده از داروهاي گياهي 
*پياده روي و ورزش روزانه
*حسن جويي و حسن گويي و دوري جستن از مقايسه و قضاوت در هر زمينه اي
*خوشحال بودن و شاكر بودن.
همه اينها عوامل موثر در تقويت سيستم دفاعي ميباشند

ونکات تکمیل کننده وجمع بندی مطالب

عامل سرماخوردگی
قریـب بـه 200 نــوع ویــــروس عامل بیماری سرماخوردگی می باشند.

آب و هـــوای سرد علت سرماخوردگی نمیباشد.
به این عـلت شیـوع ایـن بـیـمـاری در فـصـول ســـرد سال بــیشتر میباشد که افراد معمولا در محیطهای بسته و در مجاورت یکدیگر بسر میبرند بنابراین سرایت ویروس ســرماخوردگی سهل تر میگردد. علت دیگر آن کاهش رطـوبت هـوا در فـصـول سـرد سـال میـباشد که سبب خشـکی بیـنـــی و افزایش آسیب پذیری آن نسبت به ویروس سرماخوردگی میگردد.
مدت بیماری: یک تا دو هفته
شروع علائم بیماری: 3-2 روز پس از سرایت بیماری
زمان اوج واگیردار بودن: 4-2 روز پس از ظهور علائم
علائم سرماخوردگی
احتقان بینی، التهاب سینوسها، عطسه، گلو درد، سرفه، سردرد، تب، آبریزش بینی، کاهش حس بویایی و چشایی، درد عضلانی، بی اشتهایی، خستگی و ضعف.
تفاوت علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا

1- تب در سرماخوردگی نادر بوده اما در آنفلوآنزا بروز تب بالا (4-3 روز تداوم می یابد) عادی است.
2- سردرد در سرماخوردگی نادر بوده اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
3- درد عمومی بدن در سرماخوردگی خفیف بوده اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
4- خستگی و فرسودگی شدید در سرماخوردگی وجود نداشته اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
5- سرفه در سرماخوردگی خفیف بوده اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
6- عطسه و گرفتگی بینی در سرماخوردگی عادی بوده اما در آنفلوآنزا ممکن است وجود نداشته باشد.

راههای پیشگیری از سرماخوردگی
1- شستشوی دستها.
2- جلوی عطسه و سرفه خود را با دستمال کاغذی بگیرید و نه دستها.
3- دست نزدن به صورت (چون ویروس سرماخوردگی از راه چشمها، بینی و دهان وارد بدن میگردد)
4- نوشیدن آب فراوان.
5- ورزش کردن.
6- سیگار نکشیدن.
7- دوری گزیدن از افراد مبتلا به سرماخوردگی.
8- برخورداری از یک رژیم غذایی معتدل سرشار از ویتامین.

راههای درمان سرماخوردگی
1- مصرف داروهای آسپرین (افراد بالای 20 سال)، استامینوفن، آنتی هیستامینها، اکسپکتورانت.
2- استراحت کردن و گرم نگاهداشتن بدن بسیار مهم میباشد.
3- نوشیدن مایعات گرم مانند سوپ.
4- مصرف موز، هویج و چای.
5- مصرف ویتامین C و روی.
6- هنگام شب می باید یک بالشت اضافی زیر سر قرار داده شود تا گرفتگی بینی کاهش یابد.
7- برای درمان گرفتگی بینی 4/1 قاشق چایخوری نمک و 4/1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در 18 اونس آب گرم مخلوط کرده و توسط سرنگ (سوزن جدا شده) به درون بینی وارد کنید.
8- برای کاهش علایم گلو درد یک قاشق چایخوری نمک را در 18 اونس آب گرم مخلوط کرده و غرغره کنید. همچنین میتوانید یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل را در 2 فنجان آب گرم مخلوط کرده سپس غرغره کنید.
9- بخور اوکالیپتوس علایم گرفتگی بینی را کاهش میدهد.
10- حمام آب گرم بگیرید.
11- تخلیه مرتب بینی در تسریع دفع ویروس از بدن موثر میباشد

جواد غلامی دوم بازدید : 1144 چهارشنبه 29 آبان 1392 زمان : 7:55 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط saleh در تاریخ 1392/8/29 و 14:54 دقیقه ارسال شده است

مطالبت جالبه ولی اگه pdf بود بهتر میشد

این نظر توسط سجاد علیصوفی در تاریخ 1392/8/29 و 12:36 دقیقه ارسال شده است

سلام بچه


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
Profile Pic
وبلاگ دانشجویان پرستاری زابل 95-پرستاری95-پرستاران زابل-دانشکده پرستاری زابل-اموزش پرستاری,Nursing Education,دانستنیهای پزشکی,گزارش کار جدیدترین و کاربردی ترین مباحث در زمینه پزشکی و پرستاری دستاورد های آن در وبلاگ ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظرتون درباه سایت چیه؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 118
 • کل نظرات : 30
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 17
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 36
 • بازدید امروز : 94
 • باردید دیروز : 59
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 232
 • بازدید ماه : 1,775
 • بازدید سال : 1,775
 • بازدید کلی : 389,260
 • کدهای اختصاصی
  بخش های مهم سایت
  سیستم مدیریت سما
  SEO Reports for nurs.rzb.ir
  چت روم
  لینک باکس